اقتصاد دیزین در یک قدمی نابودی

کد خبر: ۱۱۵۳۲۰۲
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۹ 06 February 2024

اقتصاد دیزین در یک قدمی نابودی

به گزارش «تابناک البرز» تعطیلی یکساله پیست بین المللی دیزین کرج که از آن به عنوان بزرگترین مجموعه اسکی خاورمیانه یاد می شود بنا به گفته متولیان و ساکنان بومی منطقه نه تنها سبب توقف ورزش و تفرج زمستانی و تابستانی دیزین شده بلکه مشاغل و کسب و کارهای اطراف را از رونق انداخته است.

زمستان سال گذشته به دلیل پایان مدت استاندارد تجهیزات موجود در پیست بین المللی دیزین این مجموعه پس از حدود یک ماه فعالیت توسط سازمان ملی استاندارد پلمب و بازگشایی دوباره آن منوط به نوسازی تجهیزات با هدف ایمنی گردشگران و ورزشکاران شد.

نباید فراموش کرد که پیست بین المللی دیزین در طول بیش از ۴۰ سال گذشته فعالیت بنا به گفته برخی کارشناسان تا قبل از زمستان سال ۱۴۰۱ استانداردسازی خاصی روی آن صورت نگرفته بود و بهره بردارانی که این پیست را در اختیار داشتند تنها به روز رسانی کوتاه مدت اکتفا کرده که همین مساله سبب شد تا دیزین از ایمنی زیادی برخوردار نبوده و به پلمب آن انجامید.

پس از پلمب این مجموعه از سال گذشته با انتخاب بهره بردار جدید که از بومیان منطقه نیز هست، عملیات استانداردسازی پیست دیزین آغاز شد.

این اقدام در حالی صورت گرفت که به گفته علی سولقانی رییس کارگروه توسعه و بهره برداری شرکت تعاونی روستای ولایت رود و بهره بردار پیست بین المللی دیزین کرج حدود ۸۰ مشکل فنی مورد نظر اداره کل استاندارد البرز در این پیست برطرف و استانداردسازی شده است.

وی در این مصاحبه که در نهم بهمن ماه صورت گرفت، بیان کرد که مشکلات فنی این پیست برطرف شده و تقاضای ما از اداره کل استاندارد البرز این است که هرچه سریع تر نسبت به تعیین تکلیف آن برای راه اندازی دوباره اقدام کند.

سولقانی با اشاره به گزارش شرکت نظارتی مورد وثوق اداره کل استاندارد البرز مبنی بر استاندارد سازی صورت گرفته در پیست بین المللی دیزین، تصریح کرد: اکنون یک سال از تعطیلی پیست بین المللی دیزین می گذرد و انتظار می رود هرچه سریع تر تعیین تکلیف شود.

وی گفت: طبق اعلام شرکت نظارتی مورد وثوق اداره کل استاندارد البرز، بخش های مختلف پیست از جمله خط تله کابین دارای ایمنی لازم است.

دیزین همچنان در بلاتکلیفی

طبق گفته رییس کارگروه توسعه و بهره برداری شرکت تعاونی روستای ولایت رود و بهره بردار پیست بین المللی دیزین کرج، روند استاندارد سازی این پیست به اتمام رسیده است.

اما امروز با گذشت حدود یکسال از پلمب دیزین و اینکه فصل زمستان نیز رو به پایان است و در واقع می توان گفت که دیگر وقت چندانی برای بازگشایی این پیست با هدف برگزاری رقابت های داخلی و بین المللی و استفاده گردشگران باقی نمانده، فعالیت دوباره دیزین تا به امروز، همچنان در هاله ای از ابهام باقی مانده و مشخص نیست که این پیست آیا بازگشایی خواهد شد یا خیر؟.

ورزش و گردشگری دیزین رو به پایان

اهمیت پیست بین المللی دیزین جدا از فعالیت های ورزشی آن به خاطر گردشگر پذیری این مجموعه در فصل زمستان است و اینک مانند سال های گذشته اثری از گردشگران داخلی و خارجی در این محدوده دیده نمی شود.

همین مساله سبب شده تا نه تنها در فصل زمستان بلکه تابستان نیز شاهد برگزاری مسابقات کشوری و بین المللی در دیزین نباشیم که این مهم رونق اقتصادی منطقه را به چالش کشانده است.

اما امروز با توجه به اینکه امسال هنوز تصمیمی جدی برای بازگشایی این پیست گرفته نشده اما طبق برخی شنیده ها تعداد زیادی از گردشگران علاقه مند به ورزش های زمستانی راهی پیست های دیگر کشورها از جمله گرجستان و ترکیه شده است و رونق اقتصادی دیزین رو به افول است.

از دیگر ظرفیت های پیست بین المللی دیزین می توان به رونقی که این منطقه به دنبال برگزاری رقابت ها و حضور گردشگران برای مردم منطقه دارد، اشاره کرد، اقتصادی که امروز به دلیل عدم بازگشایی این پیست به خطر افتاده و می توان گفت که کسبه های بخش آسارا و جاده چالوس مانند گذشته فعال نبوده که همین مساله مشکلات زیادی برای معیشت مردم ایجاد کرده است.

سید رضا صید یکی از کسبه این منطقه با بیان اینکه تعداد زیادی از کسبه به دلیل نبود گردشگر و فعال نبودن دیزین مجبور به تعطیلی کسب و کارهای خود شدند، گفت: اقتصاد مردم بخش آسارا شهرستان کرج در زمستان و تابستان به دیزین گره خورده و امروز شاهد هستیم که مشکلات اقتصادی زیادی برای مردم این منطقه بوجود آمده است.

تعطیلی دیزین و بیکاری مربیان اسکی

یکی دیگر از مواردی که موجب اشتغال زایی در پیست بین المللی دیزین شده است، اشتغال مربیان اسکی در این منطقه با ارایه آموزش به گردشگران و ورزشکاران است.

این در حالی است که به گفته منصور غریب زاده یکی از مربیان اسکی دیزین، تعطیلی ادامه دار دیزین سبب شده تا مربیان اسکی که سال های گذشته در این پیست مشغول به آموزش و درآمدشان از این محل تامین می شد بیکار شده و به مشاغل دیگر روی بیاورند.

بازگشایی پیست دیزین در گرو تایید سازمان ملی استاندارد

با توجه به اهمیت پیست بین المللی دیزین در خصوص رونق گردشگری و ورزشی، افزایش اشتغالزایی و بهبود اقتصاد منطقه، بازگشایی دوباره این پیست در گرو تایید سازمان ملی استاندارد است.

البته این نکته را نیز باید بیان کرد که خبرگزاری جمهوری اسلامی به هیچ عنوان به دنبال یکطرفه به قاضی رفتن و زیر سوال بردن برنامه های سازمان استاندارد که در واقع هدف این سازمان ارتقای ایمنی منطقه و در کنار آن بالابردن ضریب ایمنی دیزین است، نمی باشد.

اما در همین مدت توسط خبرنگار اقتصادی ایرنا تلاش های زیادی برای مصاحبه با مسوولان اداره کل استاندارد البرز در خصوص دلایل عدم ارایه مجوز به بهره بردار پیست و بازگشایی دوباره آن صورت گرفته که تا لحظه انتشار ، هیچ مسوولی پاسخگو نبوده و این مهم برای این رسانه نیز همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

به نظر می رسد که با توجه به اینکه زنگ خطر از رونق افتادن پیست بین المللی دیزین و در کنار حذف مشاغل مستقیم و غیرمستقیم آن به گوش می رسد، اداره کل استاندارد در کنار بیان دلایل عدم ارایه مجوز به بهره بردار پیست، نسبت به شفاف سازی نیز اقدام کرده تا در یک عزم جدی نسبت به برطرف شدن مشکلات دیزین که یکی از مهمترین نقاط قوت البرز و کشور است، اقدام شود.

پیست دیزین با ارتفاع بین ۲ هزار و ۶۵۰متر تا سه هزار و ۶۰۰ متر از سطح دریا، واقع در فاصله ۷۰ کیلومتری شمال کرج دارای سه تله کابین ، ۲ خط تله سیژ، هفت تله اسکی بشقابی و یک تله اسکی چکشی است.

در پیست بین المللی دیزین ۲ هتل ، ۱۹ کلبه و پنج رستوران وجود دارد.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
وبگردی
آخرین اخبار