در جلســه دادگاه باند موسوم به مرادی که کار ویژه‌شان اخلال در شبکه ارزی کشور به مبلغ ۲۳۸ میلیون دلار بوده است، متهمان به بهانه اینکه خانه یک جوان مخترع در کرج بوده و او نمی‌توانسته هر روز در شرکت حاضر شود، اسناد سفید امضا از وی اخذ کرده‌اند که مدیرعاملی از طریق واتساپ از دیگر حواشی جالب دادگاه بود.
کد خبر: ۸۱۹۴۵۶
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴ 02 February 2020
‌به گزارش «تابناک البرز»؛ دومین جلسه دادگاه متهمان باند مرادی (متهمان اخلال ارزی ۲۳۸ میلیون دلاری) در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد و جرائم اقتصادی به ریاست قاضی موحد روزگذشته برگزار شد.
قاضی موحد در ابتدای جلسه با تصریح اینکه متهم ردیف اول تا نهم تفهیم اتهام شده‌اند، گفت: در این جلسه دفاعیات خانم شیوا شاهین‌فر را بررسی می‌کنیم.
شاهین فر هم در جایگاه حاضر شد و با بیان اینکه من با مریم پژوه‌منش که منشی آقای مرادی بود، دوست شدم و سالی یکی دو بار از طریق تلفن ارتباط داشتیم، گفت: اواخر سال ۹۶ بود که با مریم صحبت می‌کردم، به او گفتم همسرم مهندس الکترونیک و من نیز مهندس کشاورزی هستم و دستگاهی اختراع کرده‌ایم که در زمینه کشاورزی فعالیت می‌کند. او نیز به من گفت که مهندس (مرادی) دارد شرکتی راه می‌اندازد و شاید بتواند با شما همکاری داشته باشد. در نهایت قرار شد دستگاه را تولید کنم و برای من در سمنان زمینی بخرند و سرمایه‌گذاری کنند و گفتند در سود به صورت ۵۰، ۵۰ شریک می‌شویم.
وی در ادامه گفت: در ابتدا گفتند باید شرکتی ثبت کنیم که گردش حساب داشته باشد تا بتوانیم از بانک تسهیلات بگیریم و قطعاتی از دستگاه را که لازم بود از خارج وارد شود با آن پول تهیه کنیم. به من گفتند که باید حساب باز کنید و با ایجاد گردش حساب تسهیلات را اخذ و قطعات را وارد کنیم.
قوانین مالیاتی قشم ساده‌تر است!
شاهین فر تأکید کرد: به بهانه اینکه خانه من در کرج است و نمی‌توانستم هر روز بیایم، گفتند که چک‌ها را امضا کنم که هر روز به من زنگ نزنند. سربرگ‌ها را هم امضا کردم. مدارک مرا گرفتند. هیچ وقت به بانک نمی‌رفتم و در دفتر جلوی آقای نایینی و اعلایی (متهمان ردیف دوم و سوم) سفید امضا می‌کردم و به آن‌ها تحویل می‌دادم چهار بار برای امضا به آنجا رفتم.
وی ادامه داد: من تصور می‌کردم، دارند برای من زمین می‌خرند. از طرفی آقای مرادی آدم متمولی بود و هیچ وقت فکر نمی‌کردم که اینطوری شود. به من گفتند دفتر اصلی در قشم است و قوانین مالیاتی ساده‌تری دارد. در ادامه دو وکالتنامه از من گرفتند که یکی به نام آقای اعلایی و دیگری به نام آقای ناصر نادرشاهی بود، گفتند وکیل ما در قشم است و من نخوانده امضا کردم.
تثبیت پروژه در دوران زندان
قاضی موحد در واکنش به دفاعیات متهم شاهین‌فر عنوان کرد: شما بی‌سواد نبودید چرا وکالتنامه‌ها را نخواندید؟
متهم شاهین فر نیز گفت: نه بی‌سواد نبودم، اما اعتماد کردم. از خرداد تا آبان ۹۷ همکاری داشتم و مدیرعامل شرکت بودم، قرار بود روی پروژه من سرمایه‌گذاری کنند.
رئیس دادگاه اذعان کرد: چه مقدار سرمایه‌گذاری کردید؟
متهم شاهین فر پاسخ داد: ۸۵ میلیون تومان که ۶۵میلیون تومان آن را دادم و به من گفتند هر موقع پروژه را تکمیل کردی زمین را می‌خری.
رئیس دادگاه گفت: باید سند زمین را می‌دیدید.
این متهم افزود: زمین را نگرفتند و زمانی پروژه من جواب داد که آقایان در زندان بودند.
رئیس دادگاه گفت: چرا خود آن‌ها مدیر عامل نشدند؟
این متهم گفت: الان فهمیدم! من سال گذشته روی چک‌های سفید امضا شکایت کردم و از هر بانک هم دسته چک‌های ۱۰ و ۵۰ برگی امضا کردم. به من می‌گفتند که ۹۸درصد شرکت سهم من است که این چک‌ها از بانک‌های گردشگری، سپه، ملت، کشاورزی و دی در تهران بود.
مدیرعاملی با واتساپ
در این بخش از جلسه دادگاه جعفری مستشار دادگاه عنوان کرد: شما حدود ۳۰۰برگ چک امضا کردید و در اسناد صدور حواله‌های ارزی امضای شماست.
این متهم گفت: من در دفتر برگه‌هایی که جلوی من می‌گذاشتند، امضا می‌کردم.
رئیس دادگاه گفت: ۳۰۰ برگ چک سفید امضا را با چه توجیهی دادید؟ مسئولیتی از شما برداشته نمی‌شود.
متهم شاهین فر گفت: من در زمینه رشته خودم علم دارم!
قاضی گفت: چرا اسناد هویتی خود را در اختیار آن‌ها قرار دادید، اگر علیه شوهر شما دادخواست طلاق می‌دادند، چه می‌کردید؟
متهم گفت: من الان متوجه شدم!
نماینده دادستان هم در این بخش از جلسه دادگاه گفت: اگر قرار بود بدون مراجعه به عنوان مدیرعامل اسم شما ثبت و با فرستادن عکس با واتساپ این کار انجام شود آیا این برای شما شک برانگیز نبود؟
متهم شاهین فر گفت: گفتند، چون در قشم است و دور است، به این شکل انجام می‌شود.
ماجرای سراتو
امیر اعلایی ادامه داد: موضوع شرکتی که حسب ادعا مدیرعامل آن بودید، مدعی شدید دستگاهی اختراع کردید و در زمینه کشاورزی بوده، اما دو قرارداد بین شرکت شما و شرکت‌های ارژن پایه‌کیش و تجارت‌گستر آریا ساحل وجود دارد که در زمینه فروش نخ بوده و قرارداد‌ها از سوی شما امضا شده است. چه توضیحی دارید؟
متهم شاهین فر گفت: من سفید امضا کردم.
نماینده دادستان گفت: حسب اظهارات مطلعین شما قصد مهاجرت داشتید. آقای بیداریان گفته‌اند که قرار بوده در ازای مبلغی پول به خارج از کشور بروید، چه توضیحی دارید؟
این متهم گفت: با چند ۱۰ میلیون تومان هیچ جا نمی‌توانم زندگی کنم.
اعلایی مجدداً سؤال کرد: تعهدنامه‌هایی را امضا کردید، اما اکنون می‌فرمایید تحصیلات عالیه دارید، سواد نداشتید که متن آن را یک بار بخوانید درخصوص خودرو سراتویی که آقای اعلایی از آقای مرادی گرفته، توضیح دهید؟
متهم شاهین‌فر گفت: ما با یک پرشیا برای آقای نایینی این‌ور و آن‌ور می‌رفتیم و اطلاعی از موضوع سراتو ندارم.
علیرضا سزاوار
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار