کد خبر: ۷۵۸۹۳۴
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۲ 02 July 2019

به گزارش «تابناک البرز»؛ البرز به لحاظ حوزه های اقليمی و تنوع آب و هوا ، از طبيعتی متنوع و محصولات كشاورزی متكثر و گوناگون برخوردار است .
انواع مختلف محصولات باغی برخوردار از كيفيت عالي در باغ هاي البرز به عمل مي آيد انگور يكي از ميوه هاييست كه در هر سه اقليم متفاوت البرز دشت ، كوهپايه و كوهستان با كيفيت و كميت مطلوب توليد مي شود .
درختچه انگور در سراسر مناطق عمدتا معتدل زمين با دمای تقريبی بيست درجه زير صفر تا چهل درجه بالاي صفر كشت می شود،تمامي اجزای اين درختچه و ثمره اش ، مفيد و قابل استفاده بوده و علاوه بر استفاده غذايی ، دارای خواص فراوان دارويی و درمانی نيز می باشد .
غوره و آب غوره ، انگور ، كشمش ، مويز ، مربا ، شيره ، و شراب در ميان ملل غير مسلمان و كشورهايي كه شامل تحريم شرعی نمي باشد از جمله منتجات انگور می باشد علاوه بر اين محصولات ، دم خوشه انگور ، پوست اين ميوه ، شكوفه آن و خصوصا هسته انگور نيز دارای خواص فوق العاده می باشد .
تهيه دلمه با برگ مو و همچنين استفاده دارويي و غذايي از عصاره و پودر اين برگ هاي ترد نيز، از ديگر بركات اين درختان زيباست ،الياف موجود در ساقه و ريشه درخت مو نيز كاربرد هاي ويژه اي در صنایع مرتبط با چوب دارد .
قديمها كه داروهاي شيميايي به اين ميزان و به آساني در دسترس نبود در البرز و در خانه هاي ما پدران و مادران ، مايع موجود در شاخه هاي درخت انگور را كه معمولا در روزهاي اول بعد از هرس كردن از محل هرس به صورت قطره قطره خارج و از آن با عنوان " اشك انگور " ياد مي شد ، جمع آوري كرده و از آن به عنوان دارو  مرهم استفاده مي كردند . اشك انگور بيشتر براي مداواي زخمها ، درمان جراحات و همچنين براي تقويت و شادابي پوست مورد استفاده قرار مي گرفت .
و بدين سان ما كودكان آن روزها ، در فرايند اين داد و دهش بود كه آموزش مي ديدم و با اشتياق درس زندگي مي آموختيم و مي ديديم كه طبيعت چه مهربان است و چه بخشنده بي منتيست اين مادر زمين .

در جاينامشناسي البرز و ايران ، مو با عناوين مختلف و با شمارگان فراوان مورد استفاده قرار گرفته است ؛
مو ( موستان )
كل - به ضم ك و سكون ل ( كل دره - سياكلان )
رز ( رزان - رزكان )
تاك ( تاكستان )
تقريبا در تمامي مناطق ايران انواع انگور به عمل مي آيد . در اين ميان اما ، شهرستانهاي تاكستان ، ملاير و كاشمر از شهرت و اعتبار ويژه اي برخوردار هستند .
انواع مختلف انگور در ايران را بيش از شصت نوع بر شمرده اند . نوع موسوم به " انگور كندري " كه يك نوع انگور صاحبي مي باشد ، در موستان هاي روستاي " كندر " در شمال كرج كشت شده و با نام اين روستا معرفي شده است .
اما تك تاك موجود در حياط خانه ما از نوع انگور شيرازي حسيني مي باشد از بركت و عظمت و شكوه اين درختچه بهشتي هر چه بگويم ، كم گفته ام ...
اساسا رابطه حقير و اعضاي عزيز خانواده ام با اين تاك مهربان صرفا از جنس ماده و ميوه - به عنوان يك كالا - نيست .
يكپارچه لطف و مهرباني و جود و بخشش است اين بوته انگور ما .

اوائل بهار كه جوانه هاي تردش مي شكوفند جوانه انگور را در البرز " تركو" مي خوانند تو گويي ، تركوها به گونه اي با رمز و راز با حقير سراپا تقصير سخن مي گويند ! تعجب نكنيد حقيقت را مي گويم تركوها من را به بزم سراپا شور و نور خود دعوت مي كنند. 

بيهوده نيست كه يونانيان عقيده دارند كه درخت مو از بهشت آمده است تا بركت و شهد شيرين خود را ( به عنوان مظهري از نعمات فردوس نعيم ) به مومنان ارزاني دارد .
همان كه مولانا فرمود ؛
اين سخا برگيست از باغ بهشت
واي ان كس ، كو چنين برگي بهشت 

دکتر مهراب رجبی 

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار