با حیات دوباره تالاب صالحیه
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز با اشاره به حیات دوباره تالاب صالحیه در اسفند ماه سال گذشته، گفت: پس از این اتفاق تالاب صالحیه در نظرآباد شاهد حضور لک لک بود.
کد خبر: ۵۸۷۶۲۹
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰ 08 April 2018

به گزارش تابناک البرز٬ فردین حکیمی افزود: بر اساس پیگیری مسئولین محلی روستای صالحیه و گروه حامیان تالاب، اداره حفاظت محیط زیست و مساعدت آب منطقه ای البرز در اسفند ماه سال گذشته تالاب صالحیه حیاتی دوباره به خود گرفت.


وی اظهار داشت: پس از رهاسازی آب از رودخانه کردان و آبگیری تالاب صالحیه، این تالاب بعنوان یکی از مناطق جذب گردشگر و پر بازدید در ایام تعطیلات نوروز بود بطوریکه در کنار جاذبه های طبیعی و گردشگری، حضور پرندگان مهاجر آبزی، جاذبه این تالاب را دو چندان کرده است.


حکیمی گفت: در طول یک ماه گذشته پرندگان ارزشمندی چون فلامینگو، درنای خاکستری، غاز خاکستری، چوب پا، انواع کاکایی ها، آنقوت، تنجه، انواع اردک سانان و ... به این تالاب مهاجرت و این تالاب را بعنوان استراحتگاه موقت خود انتخاب کردند و از نکات قابل توجه دیگر حضور پرنده زیبای حاجی لک لک معروف به لک لک سفید بود که در کنار سایر پرندگان، باعث غنی شدن تنوع زیستی تالاب شد.


لک لک سفید (حاجی لک لک) 102 سانتیمتر طول دارد و در زمره ی بزرگترین پرندگان کنار آبزی (خشکی-آبزی) است.
رنگ آمیزی پرو بالش به گونه ای است که از سایر پرندگان سفید، متمایز می شود. نر و ماده همشکل و به رنگ های سیاه و سفید دیده می شود. پاها ومنقار بلند و قرمز رنگ و گردن دراز و کشیده، به رنگ سفیداست. سر، روتنه و دم سفید و شاهپرهای اولیه و ثانویه سیاه رنگ است.


جوان ها، به رنگ سفید چرکی ، با منقار و پاهای کمرنگ تر دیده می شوند. اغلب در کنار آب، روی یک پا، می ایستند. با تأنی راه رفته و رد پرواز، آهسته بال زده و اغلب به صورت بالباز، اوج گیری کرده و در ارتفاع بال پرواز می کنند. به صورت گله های نامنظم مهاجرت کرده و پرنده ای انسان گراست. عمدتا از ماهی ، دوزیستان، حشرات، نرم تنان و گاهی نیز ازجوندگان کوچک و خزندگان تغذیه می کند.


لک لک از مرغان کوچ کننده و مهاجر است که بر نقاط مرتفع شهری و بین مردم لانه می‌سازد و هر سال در فصل شکوفایی و طراوت طبیعت از دور دست‌ها به لانه‌اش مراجعت می‌کند و تا پاییز می‌ماند، علت این که این مرغ را حاجی نامیده‌اند این است که مردم ایران فکر می کردند لک لک در فصولی که ناپدید می‌‌شود و مهاجرت می‌کند به خانه خدا و به زیارت کعبه می‌رود و چون باز می‌گردد حاجی شده است، این است که او را حاجی لک لک نامیده‌اند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار