کره جنوبی امروز(دوشنبه) اعلام کرد که به دنبال برقرار کردن دیدارهای مجدد خانواده‌های دور افتاده دو کره و کاهش تنش‌ها با پیونگ یانگ است و آن را گام نخست برای ایجاد زمینه برگزاری نشست بی‌سابقه مقامات دو کشور می‌داند.
کد خبر: ۵۶۴۸۵۹
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰ 12 February 2018

به گزارش تابناک : این اظهارنظر از سوی وزارت اتحاد مجدد دو کره در سئول پس از پایان سفر سه روزه هیات کره شمالی مطرح شد که نتیجه‌اش دعوت از مون جائه-این، رئیس جمهوری کره جنوبی برای سفر به پیونگ یانگ با هدف گفت‌وگو با مقام‌های کره شمالی است.

این وزارتخانه همچنین اعلام کرد: این سفر نشان دهنده تمایل زیاد کره شمالی برای بهبود روابط بین دو کره است و اگر پیونگ یانگ چنین تمایلی داشته باشد، باید اقدامات غیرمنتظره‌ای را برای انجام آن صورت دهد.

سفر هیات کره شمالی با حضور کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی به کره جنوبی برای بسیاری از مردم این کشور جذاب بوده اما بسیاری هم درباره صداقت کره شمالی و تمایل این کشور برای تداوم برنامه‌های اتمی بدبین هستند.

در بیانیه وزارت اتحاد مجدد دو کره همچنین ذکر شده است: اگرچه بسیاری از مردم کره جنوبی از حضور وزرشکاران و مقام‌های کره شمالی در بازی‌های المپیک زمستانی در کره جنوبی استقبال کردند اما هنوز انتقادها و نگرانی‌های بیشماری در این باره وجود دارد.

در سفر هیات کره‌ شمالی، نامه‌ای از سوی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی توسط خواهرش به رئیس جمهوری کره جنوبی داده شد و از وی خواستند تا به پیونگ یانگ سفر کند.

رئیس جمهوری کره جنوبی نیز در پاسخ گفت: اجازه دهید شرایطی برای ایجاد چنین سفری مهیا شود.

اگر چنین نشستی صورت گیرد، نخستین دیدار بین مقام‌های دو کره از 2007 خواهد بود.

وزارت اتحاد دو کره همچنین اعلام کرده که اقداماتی برای بهبود شرایط بین دو کره باید از سوی دو طرف صورت گیرد و این مساله باید با حمایت جامعه بین‌الملل صورت گیرد.

در بیانیه وزارت خارجه کره جنوبی در عین حال آمده است: ما به طور کامل از اقدامات بین‌المللی براساس تحریم‌های اعمال شده علیه کره شمالی که مبنای خلع سلاح اتمی شبه‌جزیره کره و راه حلی صلح آمیز است، تبعیت می‌کنیم. اگر پیشرفتی مطمئن و قاطع برای ایجاد شرایط با هدف خلع سلاح اتمی باشد، پیشرفت تمام عیار در روابط بین دو کره امکان پذیر خواهد بود.

 

 

منبع : رویترز

برچسب ها: کره جنوبی ، کره شمالی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار