رئیس کل دادگستری استان البرز تأکید کرد
رئیس کل دادگستری استان البرز بر تسریع در اجرایی کردن مراحل طرح دادگاه درمان مدار در استان البرز تأکید کرد.
کد خبر: ۴۶۰۰۶۰
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۱ 15 July 2017

احمد فاضلیان امروز در گفتگو با خبرنگار تابناک البرز گفت: طرح دادگاه درمان مدار که توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با همکاری سازمان بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور به تصویب شورای اجتماعی کشور رسیده در راستای ساماندهی و یکپارچه‌سازی نظام مدیریت معتادان بی‌سرپناه با استفاده از ظرفیت‌های قانونی ابلاغ شده است و باید در استان البرز به صورت آزمایشی اجرایی شود.
وی با انتقاد از رویه موجود در اجرای این طرح در استان البرز تصریح کرد: برای عملیاتی شدن این طرح 5 مرحله در نظر گرفته شده ولی با اینکه از ابلاغ آن 4-5 ماه می‌گذرد به غیر از مرحله نخست که توسط پایتخت و در راستای اصلاح ساختار و نیازسنجی بوده در استان البرز هیچ اقدامی نشده است.

حل مشکل معتادان، منجر به کاهش 40 درصدی جرایم می‌شود
رئیس کل دادگستری استان البرز ادامه داد: اگر بحث اعتیاد حل شود حداقل 40 درصد جرایم به صورت ریشه‌ای حل خواهد شد و در زندان‌ها نیز کاهش 30 الی 40 درصدی زندانیان را خواهیم داشت.
وی با اشاره به تغییر نگاه به مقوله اعتیاد در جهان امروز اضافه کرد: اکنون در دنیا فرد معتاد به عنوان بیمار پذیرفته شده و در کشور ما نیز قوانین چنین رویکردی را دارند.
فاضلیان با بیان اینکه بیماری اعتیاد عوارض سنگینی برای جامعه دارد گفت: اگر مشکل نزدیک به 4 میلیون معتاد در کشور حل شود کاهش چشمگیری در آمار ناهنجاری‌ها در کشور خواهیم داشت؛ در استان البرز نیز اگر بحث اعتیاد حل شود حداقل 40 درصد جرایم به صورت ریشه‌ای حل خواهند شد و در زندان‌ها نیز کاهش 30 الی 40 درصدی زندانیان را خواهیم داشت چون بسیاری از جرایم دیگر مانند سرقت، ترک نفقه و... ریشه در اعتیاد دارد.
وی با تمجید از ویژگی‌های « طرح دادگاه درمان‌مدار استان البرز» بیان کرد: این طرح بسیار مترقی است و با تفکیک روش‌های درمان، برای هر یک از معتادان به تناسب شرایط مددجو راهکارهایی چون بستری، درمان سرپایی، مراکز اقامتی و اجتماعات درمان‌مدار را پیش روی مجریان طرح قرار داده است.
رئیس کل دادگستری استان البرز خاطرنشان کرد: این طرح در حالت آزمایشی خود 100 نفر را در استان البرز تحت پوشش خود قرار خواهد داد و لازمه اجرای آن این است که دستگاه‌های مختلف احساس تکلیف اخلاقی بکنند و داوطلبانه برای اجرای آن پا پیش گذارند.
فاضلیان به اجرای موفق آموزش‌های پیش از ازدواج در استان اشاره کرد و گفت: با وجود موانع و محدودیت‌ها، دادگستری استان البرز مصمم شد این طرح را به صورت رایگان اجرایی کند که امروز با اجرای موفقیت‌آمیز آن، شورای عالی انقلاب فرهنگی از آن استقبال کرده و مقرر شده مقدمات کشوری شدن اجرای طرح را فراهم کنند.
وی تصریح کرد: در راستای اجرای «طرح دادگاه درمان‌مدار» نیز دادگستری استان البرز این آمادگی را دارد که از همه ظرفیت‌های قانونی خود استفاده کند تا این طرح به شکلی موفقیت آمیز در استان اجرایی شود.
فاضلیان در تشریح جامع بودن این طرح یادآور شد: یکی از معضلات طرح‌های درمان و بازپروری معتادان این است که به مرحله پس از درمان اشاره‌ای نمی‌شود ولی این طرح برای دوره پس از درمان‌ نیز چاره‌اندیشی کرده است.
انتهای پیام/


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: