زنگنه گفت :می‌گویند به جای توتال با یک شرکت خوشنام قرارداد ببندید شما غیر از قرارگاه و داخلی‌ها دو شرکت خوشنام را نام ببرید؛ اگر با انگلیسی قرارداد ببندیم می‌گویند روباه پیر است؛ در مورد آمریکایی هم حتما می‌گویید نیایند؛ در حالی که من بارها گفته‌ام موافقیم آمریکایی‌ها بیایند اما آنها نمی‌آیند.
کد خبر: ۴۵۸۵۲۰
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۷ 12 July 2017
به گزارش تابناک : بیژن زنگنه در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس در پاسخ به اظهارات نمایندگان در مورد قرارداد توتال گفت: افتخار نظام ما این است که با یکدیگر می‌نشینیم و همه حرف‌ها زده می‌شود و تصمیمی که گرفته می‌شود اجماع ایجاد می‌کند. ان‌شاءالله تحت رهبری مقام معظم رهبری برای توسعه کشور تلاش کنیم و کشور را جلو بیریم.
وی افزود: آقای شهریاری گفتند که‌ای پی سی خلاف قانون اساسی است. نظر ایشان این است که این نوع قرارداد‌ها خلاف قانون است، من به نظر ایشان احترام می‌گذارم اما من به نظر ایشان عمل نمی‌کنم بلکه قانون و مقرراتی را در دست دارم که به من اجازه می‌دهد قرارداد ببندم. می‌گویند به جای توتال با یک شرکت خوشنام قرارداد ببندید شما غیر ار قرارگاه و داخلی‌ها دو شرکت خوشنام را نام ببرید؛ اگر با انگلیسی قرارداد ببندیم می‌گویند روباه پیر است؛ در مورد آمریکایی هم حتما می‌گویید نیایند؛ در حالی که من بار‌ها گفته‌ام موافقیم آمریکایی‌ها بیایند اما آن‌ها نمی‌آیند.

زنگنه ادامه داد: اتفاقا در مجموعه سیاست خارجی اگر قرار است با اروپا کار کنیم قوی‌ترین قدرت سیاسی اروپا فرانسوی‌ها هستند؛ ضمن اینکه فرانسوی‌ها هم با چین آمدند. خیلی‌ها می‌گویند با سرمایه گذاری خارجی موافقیم و لکن... این صحبت‌های این‌ها ما را کشته است. اگر مخالفید صریحا بگویید با سرمایه گذاری خارجی مخالفیم و به من بگویید حق نداری قرارداد ببندی، اما مگر با چند شرکت می‌شود قرارداد درجه یک بست؟ می‌گویند توتال رشوه گرفته است. من بار‌ها گفته‌ام اگر اسنادی وجود دارد آن را به قوه‌قضائیه بدهید تا محکوم و ممنوع المعامله‌اش کند. من نمی‌توانم بدون حکم قضایی با یک عده قرارداد امضا نکنم.

وزیر نفت ادامه داد: می‌گویند ممکن است توتال بیاید و در تکمیل چاه‌ها و عملیات می‌دانی به ما ضربه بزنند؛ اولا توتال خودش کاری نمی‌کند و باید پیمانکار این کار را انجام دهد. و حتی اگر بخواهد کاری هم انجام دهد باید با اجازه، نظارت و تایید باشد. ضمن اینکه تمام اموالی که می‌آورد از روز اول متعلق به شرکت نفت و تمام اقداماتی که می‌کند از روز اول به نام و ازطرف ماست. این‌ها در قرارداد آمده و جای نگرانی نیست.

وی همچنین اظهار کرد: می‌گویند توتال گفته در شرایط تحریم گفته‌اند می‌رویم. اگر تحریم شورای امنیت سازمان ملل اتفاق بیفتد مگر این‌ها می‌توانند بمانند؟ مگر سایرین ماندند؟ اما حضور این‌ها و تعدد حضورشان موجب می‌شود تحریمه هرگز اتفاق نیفتد زیرا خودشان ضرر می‌کنند این‌ها به خاطر خدا با ما ارتباط برقرار نمی‌کنند؛ هر کس با ما ارتباط دارد از همسایه و غیرهمسایه به خاطر منافعشان است و ما باید کار ی کنیم که آن‌ها احساس کنند اگر آسیب ببینم آن‌ها هم آسیب می‌بینند واین نباید یک طرفه باشد.

زنگنه ادامه داد: گفته‌اند توتال ۱۲ میلیارد دلار سود می‌برد چطور توتال اینقدر سود خواهد برد؟ یک میلیارد دلار به خزانه می‌دهد و ۵ میلیارد دلار جنس، کالا، خدمات و تاسیسات برای ما م‌ ‌آورد. اگر ما وام از صندوق توسعه می‌گیرم با کمتر از ۱۰ درصد سود است و با ریزش‌ها ۱۲ تا ۱۳ درصد خواهد شد. می‌گویند حتما کلکی در کارش است؛ نه خیر هیچ کلکی در کارش نیست. لذا اعتماد کنید و قابلیت‌های فرزندان خود را باور کنید.

وزیر نفت همچنین یادآور شد: ما نیروهای باارزشی داریم که در جاهای مختلف کار می‌کنند در شرایط تحریم هم کارهای ارزشمندی انجام داده‌اند اما هم طولانی و هم گران شده است. تحریم‌ها از سال ۹۱ اعمال شده ما قراردادی داشتیم که سال ۸۴ بسته شده و باید سال ۸۸ تمام می‌شد اما در سال ۹۵ هم تمام نشده است لذا باید خود را درست ارزیابی کنیم. من فکر می‌کنم راهی که برای توسعه کشور انتخاب کرده‌ایم تحت رهنمودهای رهبری راه روشنی است وان‌شاءالله ادامه پیدا خواهد کرد.


منبع : ایلنا 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار