معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی البرز گفت که این استان با تولید 3.7 درصد شیر کشور رتبه نهم را در این عرصه به خود اختصاص داده است.
کد خبر: ۴۲۰۱۴۵
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰ 07 May 2017
به گزارش تابناک البرز؛ فرهاد مشیر غفاری افزود: تولیدکنندگان این عرصه با ۲۵۹۹ واحد گاوداری شیری و با ظرفیت ۷۸ هزار راس دام شیری، سالانه حدود ۳۵۰ هزار و ۳۶ تن شیر تولید می کنند.

وی اظهار داشت: همچنین فعالان حوزه دامپروری در استان در ۱۱۸۰ واحد گوساله پرواری با ظرفیت ۳۲ هزار راس و همچنین ۶۶۲ واحد پرورش گوسفند و بز با ظرفیت ۳۵۳ هزار راس سالانه اقدام به تولید بیش از ۱۰ هزار تن گوشت قرمز می کنند.
وی به فعالیت های دیگر در حوزه دام های مختلف در استان البرز اشاره کرد و افزود: درالبرز ۵۹ واحد پرورش و نگهداری اسب با ظرفیت ۲۵۶۸ راس، ۲ واحد پرورش گاومیش با ظرفیت ۳۴ راس، ۲۳ واحد پرورش شتر با ظرفیت ۶۱۵ راس داشتی و ۳۸۰ راس پرواری مشغول فعالیت هستند.

مشیرغفاری با بیان اینکه ۱۶ واحد پرورش و نگهداری سگ کار با ظرفیت ۳۳۶۸ قلاده نیزدر این استان وجود دارد، گفت: بهره برداران این استان در حوزه صادرات نیز اقدامات خوبی داشته اند به طوریکه در سال گذشته ۵۸ راس تلیسه به کشور ترکمنستان با ارزش ۵میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال صادر شده است.

وی به برنامه های حمایتی از تولیدکنندگان در عرصه دامپروری اشاره کرد و افزود: تامین نقدینگی، اصلاح مدیریت اقتصادی، حمایت از نوسازی و تجهیز بنگاه های تولیدی به دانش فنی روز با هدف ارتقای بهره وری و رقابت پذیری از جمله این برنامه ها است.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی البرز، جلوگیری از واردات مواد پروتئینی، تبلیغات بین المللی برای محصولات با کیفیت ملی و راه اندازی بانک اطلاعاتی جامع و کامل از تولیدات ملی را از دیگر برنامه های حمایتی از تولیدکنندگان برشمرد.

مشیرغفاری، بالا بودن هزینه های تولید، پایین بودن قیمت محصولات، عدم اهتمام ارگان ها و سازمان های دولتی برای حمایت از تولید، تعدد واسطه ها و عدم ثبات قیمت نهاده ها را نیز از مهم ترین مشکلات در این عرصه برشمرد.

وی همچنین به برنامه های تولید و اشتغال در این عرصه اشاره کرد و گفت: ترغیب سرمایه گذار بخش خصوصی، صرفه جویی حداکثری منابع آبی، آموزش دامداران برای اجرای شیوه های نوین دامپروری و کاهش قیمت تمام شده شیر و گوشت از جمله این برنامه ها است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار