نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی گفت: برای مهار تورم و بهبود وضعیت اقتصادی باید ریشه بانک‌های خصوصی را اصلاح کرد.
کد خبر: ۱۱۰۸۰۵۰
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۷ 31 May 2023

مهار تورم بدون مهار بانک‌های خصوصی و دلار امکان‌پذیر نیست

به گزارش «تابناک البرز» مهدی عسگری، نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی، در جمع اصحاب رسانه، گفت: امسال سال مهار تورم است اما با این روندی که از دولت نسبت به بانک‌های خصوصی می‌بینیم، تورم مهار نخواهد شد، چراکه نه در سیاست‌های ارزی دولت برای مهار ارز و دلارزدایی تدبیر ویژه‌ای شده و نه در موضوع نظارت بر عملکرد بانک‌های خصوصی.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد گفت: به عنوان نمونه، بانک آینده تنها معادل ۲.۳درصد از سپرده‌های مردم البرز را تسهیلات داده و حدود ۹۸درصد را از استان خارج کرده همان‌طور که عملکردی بسیار منفی در کشور دارد.

وی با اشاره به رشد پایه پولی کشور تا اواخر پاییز ۱۴۰۱ که حدود ۲۷درصد بوده و ۶ واحد درصد آن متعلق به بانک آینده است، گفت: این آمار نشانگر فاجعه‌ای است که توسط بانک‌های خصوصی در اقتصاد کشور رقم می‌خورد، یعنی بیش از ۲۲درصد از کل رشد پایه پولی فقط توسط یک بانک رقم خورده است!

رئیس فراکسیون دیپلماسی اقتصادی با بیان اینکه آیا می‌توان این حجم از اثرگزاری در رشد نقدینگی و تورم را نادیده گرفت؟! اظهار کرد: خواهش ما این است که قبل از تبدیل شدن به یک فاجعه ملی، این بانک‌های غارت‌گر را در کشور بویژه در استان البرز جمع کنید.

این مقام مسؤول با تاکید بر اینکه روند ارتقاء سیاسی کمالشهر، محمدشهر و ماهدشت تسریع شود، گفت: پس از قول رئیس‌جمهور در خصوص شهرستان شدن شهرهای کمالشهر، محمدشهر و ماهدشت در سفر ایشان به استان البرز، وزارت کشور تلاش کرد و این موضوع را به دولت ارسال شده است، اما در نوبت رسیدگی در کمیسیون مانده و روند پیگیری این موضوع کند است.

مهدی عسگری گفت: ذخیره سد کرج نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰درصد بیشتر است اما باتوجه به کمبود بارش‌ها، باغ‌های پایین دست کرج در خطر نابودی قرار گرفته و درصورتی که حداقل دو مرتبه رهاسازی آب از سدکرج انجام نشود، این نگرانی جدی وجود دارد که این اتفاق تلخ رخ بدهد.

وی تصریح کرد: پیگیری هایی انجام شده تا حداقل ۴۰میلیون مترمکعب از پساب تصفیه خانه تهران برای تغذیه مصنوعی و تعادل بخشی به منابع آبی استان برگردد اما به دلیل صادر نشدن مجوز ماده۲۳ این طرح، عملیات اجرایی آن آغاز نشده است!

این مقام مسؤول با اشاره بر اینکه به هیچ وجه از این حقابه کوتاه نمی‌آییم و این حقآبه باید طبق توافق و با دقت رعایت شود تا زیست‌بوم بخش آسارا و شهرستان کرج تحت تاثیر این موضوع قرار نگیرد، افزود: پس از احداث کانال انتقال آب از سد کرج به تهران بحث مفصلی راجع ‌به حقآبه زیست‌محیطی رودخانه کرج داشتیم و درنهایت وزارت نیرو متقاعد شد. اما امسال این حقآبه در برخی روزها رعایت نشده و سطح آب پایین‌تر از حداقل لازم بوده است!

عسگری در بخش دیگری از صحبت های خود اضافه کرد: البرز بار ترافیکی ۱۲ استان را به دوش می‌کشد که در این خصوص وزیر راه و شهرسازی اخیرا قول مساعد دادند که سهم دولت در پروژه بزرگراه شمالی به ۵۰درصد افزایش پیدا کند، میزان خسارتی که روزانه از موضوعات مختلفی مانند هدررفت سوخت متحمل می‌شویم از کمکی که دولت می‌خواهد به استان البرز انجام بدهد بیشتر است.

۳پروژه مهم ترافیکی را به جداول بودجه استان اضافه کردیم

وی گفت: با پیگیری‌های انجام شده، پروژه‌های کنارگذر جنوبی کرج، کنارگذر شرقی فردیس و کنارگذر محمدشهر در کمیسیون تلفیق مجلس به جداول بودجه اضافه شد، اما برای جذب اعتبارات مربوطه نیاز به اخذ ماده۲۳ است که فعلا در سازمان محیط زیست متوقف شده است.

وی افزود: باتوجه به مشکلات سنگین ترافیکی و تأثیر جدی این پروژه‌ها در کاهش مشکلات، این امکان هرچه سریع‌تر برای مردم البرز فراهم بشود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار