مدیر امور دام جهاد کشاورزی استان البرز گفت: سرانه مصرف شیرخام و لبنیات در این استان ۹۰ کیلوگرم است که بالاتر از میانگین مصرف در کشور می باشد.
کد خبر: ۱۰۶۸۷۰۷
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۸ 21 September 2022

به گزارش «تابناک البرز» مهرداد عبدالملکی با بیان اینکه سرانه مصرف شیر خام و لبنیات در کشور حدود ۸۰ کیلوگرم می باشد، افزود: مصرف شیر خام و لبنیات در استان ۲۶۱ هزار تن در سال است که بیشتر به مصارف خانگی می رسد.

وی بیان داشت: سالانه در البرز ۵۳۳ هزار تن شیرخام تولید می شود که از این میزان ۲۷۲ هزار تن مازاد بوده و به دیگر استان ها به خصوص کارخانه های بزرگ شیر تهران و قزوین صادر می شود.

وی یکی از مشکلات موجود دامداری های شیری استان را موضوع برگشت پول از کارخانه های شیر و لبنیات دانست و اظهار داشت: مازاد شیر خام از این استان به استان های دیگر به خصوص به کارخانجات لبنیات فرستاده می شود ولی پرداخت وجه خرید شیر به دامداران مقداری با سختی بوده و یا زمان بر است که از طریق سازمان صمت و جهاد کشاورزی پیگیر هستیم تا این شرایط بهبود یابد تا چرخه مالی دامداران با مشکل مواجه نباشد.

وی بیشترین میزان تولید شیرخام در استان را در واحدهای صنعتی عنوان کرد و گفت: شیر خام تولیدی در البرز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است به طوریکه کارخانجات برندی همچون پگاه، کاله،پاک، پاژن و دامداران خریداران این محصول هستند.

عبدالملکی با بیان اینکه بیش از ۱۷۰ هزار راس دام صنعتی در البرز وجود دارد، افزود: بزرگترین واحد دامداری صنعتی در خاورمیانه با ۱۲۰ هزار راس دام در این استان مستقر است.

وی تصریح کرد: استان البرز از لحاظ تعداد دام رتبه ۲۲ کشوری را دارد ولی به دلیل اینکه از ظرفیت های خود همچون اصلاح نژاد و استفاده از محققین و موسسه های مستقر در استان و همچنین بالا بودن سطح سواد پرورش دهندگان دام برخوردار است رتبه هفتم کشوری را در تولید شیرخام دارد.

وی گفت: بهره مندی از این ظرفیت ها به خصوص تامین به موقع نهاده های دامی موجب شد تا در ۲ سال اخیر میزان تولید سالانه شیر در استان از ۴۸۵ هزار تن به ۵۳۳ هزار تن افزایش یابد.

در استان البرز روزانه یک هزار و ۲۰۰ تن شیر در حدود ۲۴۰ واحد صنعتی تولید می شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار