رییس پلیس فتا البرز با اشاره به ترفندهای مختلف متخلفان در فضای مجازی و پیامکی از کاربران خواست مراقب کلاهبرداری پیامکی مختلف نظیر سامانه ثنا باشند.
کد خبر: ۱۰۶۸۱۲۵
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۱ 18 September 2022

به گزارش «تابناک البرز» سرهنگ رسول جلیلیان اظهار داشت: کلاهبرداران با جعل نشانی اینترنتی سامانه ثنا (سامانه ثبت نام الکترونیک قضایی) پیامک هایی با عنوان ابلاغیه، ثبت شکایت در سامانه و سود سهام  و امثال آن با  لینک جعلی برای کاربران  ارسال کرده و از ناآگاهی آن ها سوءاستفاده و اقدام به کلاهبرداری می کنند.

وی اضافه کرد: کاربران بدون آگاهی مبلغ ناچیز درخواست شده را از طریق لینک ارسال شده پرداخت می کنند درحالی که یک بدافزار است و مجرمان سایبری  با این شگرد مجرمانه، اطلاعات کارت بانکی متقاضیان را به سرقت و اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی آن‌ها اقدام می‌کنند.

جلیلیان افزود: پیامک اصلی سامانه ثنا، فاقد لینک بوده و برای مشاهده ابلاغ قضایی، به هیچ وجه نیاز به واریز وجه نیست ، هرچند که ابلاغ الکترونیک برای افرادی  ارسال می شود  که پیش از آن در سامانه ثنا به آدرس https://sana.adliran.ir ثبت نام کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: سایت ثنا تنها سامانه رسمی قوه قضائیه برای ارسال ابلاغیه‌های الکترونیک است از مردم خواست مراقب پیامک‌های جعلی کلاهبرداران با عنوان سامانه ثنا باشند.

 وی یادآور شد: علت دسترسی به اطلاعات و سوءاستفاده از اطلاعات کاربران، اعتماد آن ها  به افراد ناشناس، پیامک‌های دریافتی و لینک‌های موجود در فضای مجازی است که می طلبد کاربران دقت لازم برای هرگونه درخواست وجه حتی با مبالغ اندک تحت عنوان سامانه ثبت‌نام الکترونیک قضایی (ثنا) یا هر عنوان دیگری جعلی را داشته باشند.

وی تاکید کرد:  پیامک های سازمانی و رسمی از سرشماره های معتبر ارسال می شوند و کاربران به هیچ عنوان به لینک هایی که از طریق سرشماره های ناشناس و شخصی ارسال شده مراجعه نکنند.

رییس پلیس فتا البرز گفت: کاربران در صورت مواجهه با صفحات جعلی، مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسwww.Cyberpolice.ir  یا با شماره ۰۹۶۳۸۰ به مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا گزارش دهند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
وبگردی
آخرین اخبار