در سال های اخیر قیمت مسکن در تهران و کرج به شدت افزایش یافته است به گونه ای که مردم توانایی خرید و اجاره ندارند.
کد خبر: ۱۰۲۲۵۲۶
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۷ 15 January 2022
گرانی خانه باعث رونق مسافرخانه های قدیمی البرز شد
به گزارش «تابناک البرز» با افزایش اجاره‌بها و کاهش شدید توان اقتصادی مردم، شهروندان البرزی برای زندگی به اتاق‌های ۱۰ تا ۱۵ متری پناه برده‌اند،اتاق‌هایی که مانند خوابگاه‌های دانشجویی همه داشته‌ها و امکاناتش مشترک است.
باب شدن اجاره خانه ۶ و ۸ متری در کرج و تهران
مالک خانه ۳۰ متری گفت: برای اجاره این منزل ۵۰ میلیون تومان ودیعه و ۲ میلیون تومان اجاره ماهانه در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: ماهانه اجاره بها افزایش پیدا می کند و من فقط با این شرایط زندگی می توانم با کارکردن شبانه روزی خرج و مخارج زندگی یک نفره خود را تامین کنم.
این مستاجر تصریح کرد: در این شرایط باید تشکیل خانواده را برای همیشه فراموش کنم.
وی افزود: تورم و گرانی مهمترین عامل کاهش گرایش جوانان برای تشکیل خانواده است که در سال های اخیر قیمت مسکن به طرز غیر قابل باوری گافزایش یافته  و فقط افراد با پشتوانه مالی، توانایی خرید دارند.
این شهروند تاکید کرد: دنبال خانه بودم که در روزنامه با اتاق های اجاره ۶ متری، ۸ متری مواجه شدم امیدوارم مسئولین هر از چندگاهی بخش مسکن روزنامه ها را مطالعه نمایند.
در شهر کرج خانه های بسیاری به دلیل گرانی خالی است
شهروند البرزی دیگر گفت: در سال های اخیر قیمت مسکن در تهران و کرج به شدت افزایش یافته است به گونه ای که مردم توانایی خرید و اجاره ندارند.
وی ادامه داد: برای اجاره یک خانه ۵۰ متری در یک منطقه متوسط باید بالای ۳۰۰ میلیون ودیعه بدهید و اجاره بهای ماهانه آن ماهی چندین میلیون است.
این مستاجر افزود: در گذشته مردم وام می گرفتند تا خانه بخرند اکنون وام می گیرند تا خانه اجاره کنند که در بیشتر موارد پاسخگو نیست.
وی تاکید کرد: من دو سالی است تشکیل خانواده داده ام، شغلم در تهران است اما چون توان اجاره و خرید مسکن را ندارم در شهرستان زندگی می کنم و در طول هفته در یک خوابگاه شب ها را می گذرانم و پنج شنبه و جمعه ها به منزل در روستایی در نزدیکی زنجان می روم.
این شهروند گفت: این گونه زندگی کردن ها رو به افزایش است و مسئولین باید چاره ای برای این مهم بیندیشند.
وی ادامه داد: در شهر کرج خانه های بسیاری به دلیل گرانی خالی است اما حاضر نیستند با اجاره بهای کمتر اینها را به زوج های جوان واگذار کنند، بنابراین هیچ نظارتی برای این مهم وجود ندارد.
مادری از نداشتن توانایی مالی برای تهیه مسکن فرزند خود گلایه کرد
مادر البرزی گفت: من همسرم کارمند است و دو فرزند داریم که برای یکی از آنها زن گرفته ام اما واقعا توانایی تامین مسکن را برای پسرم ندارم و از عروسم خواستم که با ما زندگی کند اما قبول نکرد.
وی ادامه داد: الان دو سال است که پسرم و عروسم عقد هستند اما توانایی تامین مسکن نداریم و از طرفی برای وام هم اقدام کردیم که ضامن دولتی می خواستند که پیدا نکردیم و اکنون زندگی فرزندم به دلیل مسکن در حال فروپاشی است.
این شهروند افزود: به شهرهای اطراف استان برای اجاره مسکن مراجعه کردیم اما واقعا قیمت ها بالاست و با ودیعه ای که ما داریم نمی توان مسکن تهیه نمود.
وی در خاتمه خاطرنشان کرد: دولت باید برای مسکن جوانان امتیاز های ویژه ای قائل شود زیرا آنها اول زندگی شان است.
مسئول اتاق‌های یک مسافرخانه قدیمی در کرج گفت: معمولا در هر اتاق دو الی سه نفر زندگی می کنند که با همدیگر هیچ گونه ارتباطی ندارند اما برای گذران زندگی مجبور به تحمل یکدیگر هستند.
وی ادامه داد: در سال های اخیر که قیمت مسکن بالا رفته متقاضی این گونه اتاق ها افزایش یافته است.
این شهروند افزود: برخی از این افراد حتی توانایی تامین نان شب ندارند و گرسنه سر بر بالین می گذارند و تشکیل خانواده و داشتن مسکن جزو آرزوهای آنهاست.
الهه ملاحسینی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
وبگردی
آخرین اخبار